12 kwietnia 2013 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c odbyły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, połączone z II Międzynarodowymi Targami Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. W imprezach tych uczestniczyli liczący się dostawcy aparatury analitycznej działający na polskim rynku.
Numer 5/2013
Wydarzenia
EuroLab 2013 – nie tylko laboratoria
Solution Day – integracja systemów automatyki w praktyce
Metrologia w przemyśle – automatyzacja procesów pomiaru masy
Kalendarium PAR
Międzynarodowa konferencja Diagnostics of Processes and Systems
Nowości
Nowe produkty
Temat numeru Termowizja i systemy wizyjne
Dokładne pomiary wielkości geometrycznych za pomocą systemów wizyjnych
Systemy wizyjne realizują różnorodne zadania. W przypadku niektórych z nich, jak kontrola obecności, kontrola poprawności montażu, czytanie kodów lub tekstów, zliczenie elementów, często nie jest potrzebna zaawansowana analiza, by proces zakończył się sukcesem. natomiast pomiarowe systemy wizyjne są obarczone wymaganiami o innej skali trudności.
Czujniki wizyjne BVS
Oferta czujników wizyjnych BVS firmy Balluff została ostatnio powiększona o dwa nowe rozwiązania. Dotychczas dostępne wersje, czyli Standard, Advanced oraz Ident, rozszerzono o opcje z zabudowanym oświetleniem podczerwonym. Całkowitą nowością jest kolejna generacja czujników w wersji Universal.
System wizyjny – niezawodna kontrola nadruków
Współczesne zakłady produkcyjne w coraz większym stopniu inwestują w nowe rozwiązania automatyki przemysłowej w celu usprawnienia procesów wytwarzania i zapewnienia odbiorcom produktów najwyższej jakości. Często decydują się na zakup zautomatyzowanych linii produkcyjnych lub modernizację już istniejących, z wykorzystaniem najnowszej aparatury kontrolno-pomiarowej. Przykładem takiego uniwersalnego rozwiązania są systemy wizyjne sensoPart Visor.
Wizja dla automatyki
Wraz z postępującą automatyzacją linii produkcyjnych pojawiła się potrzeba wprowadzenia automatycznej kontroli wizyjnej wytwarzanych produktów. Coraz częściej przemysłowe systemy wizyjne zastępują w tym procesie ludzi. Dla ułatwienia integracji systemów na rynku pojawiają się inteligentne kamery oraz czujniki 3D.
Kamery termograficzne SWIR firmy Xenics
Kamery termograficzne są coraz częstszym narzędziem wykorzystywanym w przemyśle zarówno w działach utrzymania ruchu, jak i w kontroli jakości produkowanych elementów. Zazwyczaj są to kamery długofalowe (LWIR) pracujące w oparciu o pomiar promieniowania podczerwonego w paśmie z zakresu 8-14 µm.
Aplikacje
Kaskadowy układ zasilania w wodę sterowany przetwornicą Danfoss VLT Aqua
Wymagania stawiane przed współczesnymi systemami zasilania w wodę wymuszają poszukiwanie nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest kaskadowy układ zasilania w wodę, w którym zastosowano przetwornicę VLT Aqua i sterownik MCO 102 firmy Danfoss.
Rozmowa PAR
Łączymy naukę z przemysłem
Józef Piotrowski, dyrektor ds. badań i rozwoju, Maciej Rzeczkowski, kierownik Wydziału Elektroniki – VIGO System.
Automatyka
Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Część 3
Z upływem czasu sterowniki PLC przestały pełnić rolę programowalnego substytutu przekaźników, a implementowane w nich algorytmy sterowania nie ustępują obecnie stopniem komplikacji złożonym programom komputerowym. Z tego powodu do programowania sterowników PLC oprócz języków graficznych stosowane są również języki tekstowe.
Śpisz spokojnie dzięki certyfikowanym produktom Festo
Współdziałanie człowieka i maszyny ma w sobie coś fascynującego. Mimo to człowiek musi być pewny, że urządzenie nie zagraża ani jemu, ani otaczającemu go środowisku.
JZ20 – nowa generacja sterowników PLC z serii Jazz firmy UNITRONICS
Firma Unitronics wprowadziła do oferty sterowniki z serii Jazz w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na niewielkie sterowania połączone z funkcjonalnym panelem operatorskim, na którym można wyświetlać oraz wprowadzać wszelkiego rodzaju parametry, dane, zmienne itp.
Robotyka
Miniaturowe złącza elektryczne serii SureCon 360 firmy OMNETICS
Wiodący producent niezawodnych miniaturowych złączy elektrycznych do aplikacji o najwyższych wymaganiach, firma Omnetics, oferuje kolejne złącza serii SureCon 360, zaliczające się z pewnością do grupy najmniejszych złączy okrągłych dostępnych na rynku (średnica od 8,3 mm do 9,8 mm).
Systemy wymiany narzędzi: szybkozłącza do robotów przemysłowych i laboratoryjnych firmy SCHUNK
Firma SCHUNK, lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, pozwalający zarówno na tworzenie aplikacji standardowych, jak i dedykowanych do rozwiązań specjalnych.
Pomiary
Pirometry LAB-EL – nie ma się czego bać. Część I
W ofercie LAB-EL pojawiły się urządzenia do bezkontaktowego pomiaru temperatury – pirometry. Oprócz pirometrów produkcji własnej firma oferuje kilka modeli tych urządzeń produkowanych przez Fluke i Testo.
Laserowe czujniki dalekiego zasięgu
Optyczne czujniki dystansu, zwłaszcza takie, które umożliwiają pomiary sporych odległości, mają szereg interesujących zastosowań. Firma Micro-Epsilon, znana z dużego doświadczenia m.in. w zakresie pomiarów optycznych, przygotowała laserowy czujnik o szerokich możliwościach aplikacyjnych oferowany w przystępnej cenie.
Rejestracja rozkładów temperatury w hutnictwie i odlewnictwie
Guenther Polska podpisał umowę na wyłączną dystrybucję produktów firmy PhoenixTM, zajmującej się rozwojem i produkcją systemów do wizualizacji profilowania temperaturowego w piecach przemysłowych.
Rytro 2013
Przemysłowe elementy grzejne
Różnorodność asortymentowa firm zbranży automatyki przemysłowej jest jedną z głównych cech zapewniających jej wysoką pozycję rynkową. Limatherm Sensor jest wiodącym producentem elementów automatyki; specjalizuje się w szczególności w zagadnieniach pomiarów temperatury.
Danfoss Drives światowym liderem w produkcji napędów regulowanych elektronicznie
Produkowane przez Danfoss Drives regulowane elektronicznie napędy znajdują zastosowanie praktycznie w każdym obszarze działalności przemysłowej, a duński koncern nieustannie zwiększa swoje udziały rynkowe w globalnej sprzedaży napędów. Obecna oferta przetwornic częstotliwości obejmuje zakres mocy od 0,18 kW do 1,4 MW.
Czujniki bezprzewodowe SureCross Q45
Firma Turck wprowadziła do oferty pierwszy samodzielny, bezprzewodowy czujnik fotoelektryczny stanowiący rozwiązanie dla licznych aplikacji w dziedzinie monitoringu i kontroli. W kompaktowej, solidnej obudowie nowego urządzenia SureCross Q45 zintegrowano czujnik, moduł komunikacji radiowej oraz baterię.
System SmartWire-DT w polach kasetowych xEnergy XW
Firma Eaton nieustannie rozwija swoje produkty, w tym także najnowsze rozwiązanie z zakresu dystrybucji mocy – pola kasetowe xEnergy XW. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu SmartWire-DT kasety wysuwne i moduły do 250 kW można podłączyć do przemysłowej sieci komunikacyjnej, sterować nimi oraz odczytywać szereg istotnych informacji.
Pierwszy na świecie skaner optyczny 2D umożliwiający pomiar w pełnych 360°!
Technologia czujników pomiarowych sięgnęła kolejnego – drugiego wymiaru. Innowacyjny skaner R2000 umożliwia pomiar pełnego obwodu w 360° w sprawdzonej technice pomiarowej PRT. Dokładność pomiaru, odporność na zakłócenia i duża prędkość pomiarowa to cechy, które zostały przeniesione do przestrzennej analizy 2D.
Partner w automatyce
Skamer - ACM to ponad 25 lat doświadczenia w zakresie szeroko pojętej automatyki przemysłowej, od prostych urządzeń pomiaru, regulacji, sterowania i rejestracji po zaawansowane układy sterowania. Aktualnie Skamer ACM to marka rozpoznawana w całej Polsce i kojarzona z firmą, która zrealizuje każde zadanie związane z automatyką, począwszy od opracowania koncepcji, poprzez projektowanie, dostawy, montaż, rozruch instalacji, a skończywszy na serwisie.
Nowoczesne kable i przewody spełniające specyficzne wymagania klienta
Dobór materiałów jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o poprawnej pracy kabli i przewodów w danej aplikacji.
Manometry: ukryte zagrożenie lub widoczne bezpieczeństwo
W ostatnich latach rafinerie oraz zakłady petrochemiczne i chemiczne zmuszone były podnieść swoją wydajność, ale bez możliwości dokonania ulepszeń sprzętu, niezbędnych do sprostania zwiększonym wymaganiom. Spowodowało to znaczne obciążenie systemów i podzespołów w tych zakładach. Przykładowo, wysokie ciśnienia pulsacyjne i silne drgania mechaniczne przenoszą się na inny sprzęt, zwłaszcza na oprzyrządowanie ciśnieniowe.