Numer 7-8/2013

Wydarzenia

8

Aktualności

12

Roboty w szpitalu i w domu?!

16

EMO Hannover 2013. Nowe trendy w technologiach produkcyjnych

18

SEW-EURODRIVE szkoli menadżerów i inżynierów

21

BALLUFF buduje Centrum Inżynieryjno-Aplikacyjne

88

Kalendarium

Nowości

6

Nowe produkty

Temat numeru Komunikacja bezprzewodowa

22

Napędy BLDC w zastosowaniach przemysłowych

Rosnące wymagania stawiane napędom elektrycznym stosowanym w przemyśle wymuszają dość dynamiczny rozwój tej dziedziny. Pewne rozwiązania, ze względu na swoje cechy, zyskują na znaczeniu, a inne są wypierane. Do grona tych pierwszych z całą pewnością można zaliczyć silniki bezszczotkowe prądu stałego.

30

Niezawodne napędy BUEHLER MOTOR

Napędy firmy Buehler Motor od lat są stosowane w wielu maszynach, w różnych gałęziach przemysłu: poczynając od automatyki przemysłowej, przez automaty sprzedażowe i napędy drzwiowe, aż po sprzęt medyczny oraz automatykę pojazdów.

31

Małe silniki elektryczne

W ostatnich latach w wielu dziedzinach nastąpił znaczący wzrost zastosowania małych silników. Wśród branż wykorzystujących rozwiązania tego rodzaju są m.in. automatyka domowa i przemysłowa, urządzenia transportowe lub CCTV.

32

Zdecentralizowane systemy napędowe - nowoczesne rozwiązanie

Niewątpliwym sukcesem ostatnich dwóch lat w zakresie przetwornic częstotliwości firmy Nord jest seria SK 200E. Rozwiązanie integrujące napęd z przetwornicą częstotliwości w jeden zespół napędowy staje się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem, zarówno ze względów technicznych, jak i cenowych.

34

Nowe odmiany reduktorów bezluzowych

Firma Sumitomo Drive Technologies wprowadziła na rynek nową odmianę przekładni bezluzowych Fine Cyclo. Jest to duża jednostka bezluzowa przeznaczona do napędu głównej osi robotów spawalniczych i paletyzujących oraz wszystkich innych, które wymagają precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania mas o dużych momentach bezwładności.

36

Bezpieczeństwo użytkowania maszyn według Festo

Dziś odbiorcy żądają produktów, których obsługa jest intuicyjna, dostępnych „od ręki” i zapewniających bezpieczeństwo użytkowania. Inżynierowie oraz projektanci maszyn i systemów oczekują ponadto od swoich partnerów kompleksowego wsparcia. Koncepcja bezpieczeństwa Festo obejmuje nie tylko silniki i pozycjonery, lecz także mechaniczne elementy napędów.

38

Napędy PowerFlex 4M

Firma Elmark Automatyka oferuje napędy PowerFlex 4M w nowych, atrakcyjnych cenach. Napędy tej klasy to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami maszyn.

39

RSD – seria przetwornic DC/DC do zastosowań w kolejnictwie

Mean Well to światowy lider w produkcji urządzeń zasilających. Obecnie firma wkracza na rynek kolejowy oferując przetwornice serii RSD, które spełniają wymagania normy kolejowej EN 50155.

40

Przekładnie hipoidalne THF i THFB

W odpowiedzi na potrzeby rynku maszynowego oferta firmy HF Inverter Polska została poszerzona o przekładnie hipoidalne THF oraz THFB o lepszych parametrach technicznych, pozwalające uzyskać poprawę efektywności energetycznej.

Aplikacje

42

System ERTMS na polskich torach

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe realizuje w Polsce wdrożenie systemu ERTMS, który obejmuje zunifikowaną europejską kolejową łączność radiową GSM-R oraz system bezpiecznej kontroli jazdy pociągu ETCS.

45

Digitalizacja zbiorów Biblioteki Watykańskiej

Rittal opracuje centrum danych do przechowywania w zdigitalizowanej postaci 80 tys. manuskryptów oraz blisko 9 tys. inkunabułów Biblioteki Watykańskiej, zawierającej największy na świecie zbiór antycznych, ręcznie pisanych tekstów.

Rozmowa PAR

46

Robotyka w Polsce: duży potencjał i duży problem

Wywiad z Michałem Ochmańskim, kierownikiem Działu Handlowego Comau Poland.

Automatyka

50

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Część 5

Norma IEC 61131-3 definiuje narzędzia i zasady, które umiejętnie wykorzystane mogą ułatwić pracę na każdym etapie przygotowywania programu dla sterownika PLC. Do osiągnięcia celu, oprócz wiedzy teoretycznej, konieczna jest również umiejętność ich zastosowania w praktyce.

62

Automatyka modułowa SCHUNK. Różnorodna oferta komponentów dla automatycznego transportu i montażu

Firma SCHUNK, będąca światowym liderem w dziedzinie produkcji komponentów do systemów automatyki, poza szerokim asortymentem chwytaków, obrotnic, osprzętu do robotów i napędów liniowych, posiada w swojej ofercie także modułowy system automatyki montażowej i transportowej.

64

Zintegrowane systemy bezpieczeństwa firmy BECKHOFF

Nowoczesne systemy zabezpieczeń łączą w jednej szynie komunikacyjnej informacje z różnych sensorów. Rozwiązanie TwinSAFE firmy Beckhoff idzie dalej integrując system bezpieczeństwa z systemem sterowania.

66

Brama komunikacyjna MOXA MGate 4101-MB-PBS

W instalacjach automatyki przemysłowej często pojawia się problem połączenia urządzeń komunikujących się z wykorzystaniem różnych protokołów. Rozwiązaniem są bramy między różnymi protokołami oferowane przez firmę Moxa.

Robotyka

67

Optymalizacja robotów UNIVERSAL ROBOTS

Duński producent robotów, firma Universal Robots, zaktualizowała oprogramowanie 1.7, dzięki czemu obsługa robotów UR5 i UR10 stała się jeszcze mniej skomplikowana niż do tej pory. Wprowadzenie kontroli siły umożliwia pracę z małymi, delikatnymi i łatwo tłukącymi się przedmiotami.

Pomiary

68

Pirometry LAB-EL – nie ma się czego bać. Część II

W poprzednim artykule, zamieszczonym w majowym numerze miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”, odpowiedzieliśmy na część pytań zadawanych przez klientów zainteresowanych pomiarami temperatury wykonywanymi za pomocą pirometrów. Dziś odpowiadamy na kolejne.

70

Automatyzacja pomiarów masy

Wagi dla pojedynczych ładunków to obecnie najbardziej rozpowszechnione systemy automatycznego pomiaru masy. Ich głównym przeznaczeniem jest przemysł spożywczy i kontrola towarów paczkowanych prowadzona zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2009 r. Występują we wszystkich liniach automatycznych i półautomatycznych w przemyśle.

Rynek i technologie

72

Przepływomierze elektromagnetyczne w procesach przemysłowych. Przegląd rynku

Przepływomierze elektromagnetyczne mierzą przepływ mediów przewodzących prąd elektryczny nie powodując spadku ciśnienia. Sprawdzają się szczególnie w aplikacjach wymagających umieszczenia czujnika w środowisku korozyjnym oraz w pomiarach przepływu cieczy chemicznie aktywnych, takich jak kwasy i silne zasady.

78

Czujniki poziomu Cynergy3

Cynergy3Components to wiodący producent czujników poziomu cieczy. Oferowane przez tę firmę czujniki są wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu mogą pracować w wielu środowiskach o różnorodnej agresywności chemicznej.

80

Jumo AQUIS touch P do analizy fizykochemicznej cieczy

Firma Jumo, specjalizująca się w technice pomiarowej i regulacyjnej, rozszerza serię urządzeń AQUIS touch o kompaktowy wielofunkcyjny analizator wielokanałowy przeznaczony do zabudowy tablicowej – Jumo AQUIS touch P do analizy fizykochemicznej cieczy. Urządzenie realizuje cztery funkcje jednocześnie: pomiary, regulację, rejestrację i wyświetlanie parametrów.

82

Iskrobezpieczny przetwornik ciśnienia EXNT 8292

W lutym 2013 r. szwajcarska firma Trafag AG wprowadziła do produkcji przetwornik do pomiarów ciśnienia względnego w strefach zagrożonych wybuchem w przemyśle petrochemicznym, gazownictwie i w górnictwie. EXNT 8292 jest jednym z najnowocześniejszych przetworników ciśnienia w wykonaniu iskrobezpiecznym, który może być stosowany zarówno w przemyśle, jak i w górnictwie.

83

Przepływ pod kontrolą

„Kto stoi w miejscu, w istocie się cofa.” Ta stara, znana maksyma może odnosić się do wielu dziedzin życia. Jej trafność wyraźnie potwierdza się również w obszarze przemysłowym.

85

Pomiar „lepkiego” ciśnienia

Rodzina czujników pojemnościowych BSP powiększyła się właśnie o wersję z czołową membraną.

87

EKatech – termopary do zadań specjalnych

Przewodność cieplna na poziomie osłony z metalu, wysoka wytrzymałość mechaniczna, niesamowita odporność na ścieranie, niespotykana żywotność przy mediach agresywnych aż do temperatury 1600 °C. Czy to możliwe? Tak, to właśnie EKatech.

Forum Młodych

116

II Noc Robotów PIAP - entuzjazm i pomysłowość studentów

119

Podwójny sukces polskich łazików

Publikacje PAR

120

Indeks firm

122

Prenumerata