Numer 9/2014

Nośniki danych i sygnałów stosowanych w automatyce

Wydarzenia

7

Aktualności

Nowości

14

Nowe produkty

75

Zamek zatrzaskowy BMS

Firma Elesa+Ganter Polska oferuje nowy zamek zatrzaskowy o oznaczeniu BMS, do zastosowania m.in. w konstrukcjach opartych na profilach aluminiowych. Rozwiązanie to sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i łatwe zamykanie i otwieranie drzwi uchylnych.

76

SUPER-technopolimer w zastosowaniach przemysłowych

Rozpowszechnienie polimerów w świecie techniki nastąpiło relatywnie niedawno. Do ich popularyzacji przyczyniły się m.in. badania Giulio Natta na Politechnice Mediolańskiej, dotyczące polimerów i zastosowania związków metaloorganicznych w polimeryzacji.

78

EUROTRAFO – produkty i możliwości

Eurotrafo to polski producent transformatorów i innych elementów indukcyjnych, który może pochwalić się 11-letnią historią. Na przestrzeni lat firma znacząco się rozwinęła i zdobyła zaufanie wielu zagranicznych partnerów oraz uzyskała certyfikaty potwierdzające jakość oferowanych wyrobów.

Temat Numeru Nośniki danych i sygnałów stosowanych w automatyce

22

Przesył sygnałów obiektowych i sterujących w instalacjach przemysłowych

Niezależnie od rodzaju instalacji automatyki konieczne jest stosowanie co najmniej jednego rodzaju przewodów, które umożliwiają przesyłanie informacji między poszczególnymi elementami systemu. W artykule zostały opisane popularne technologie przesyłu sygnałów za pomocą przewodów elektrycznych, optycznych, pneumatycznych i hydraulicznych, z podaniem przykładów z rynku.

30

Kable i przewody do aplikacji przemysłowych

Rozwiązania techniczne stosowane w instalacjach przemysłowych wymagają, aby użyte w nich urządzenia były niezawodne i spełniały najwyższe standardy jakościowe. Coraz częściej oczekuje się też zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego. Dotyczy to również kabli i przewodów, odpowiadających za zasilanie, sterowanie i przesyłanie sygnałów pomiarowych. Technokabel, jako renomowany producent kabli i przewodów, ma w ofercie szeroki zakres wyrobów o zwiększonej niepalności, przeznaczonych do realizowania tego rodzaju zadań.

32

Przewody chainflex z certyfikatem German Lloyd

Stosowanie przewodów w aplikacjach ruchomych na statkach oraz platformach morskich często wiąże się z koniecznością prowadzenia bardzo drogich i rozbudowanych certyfikacji. Aby tego uniknąć, igus, razem z firmą German Lloyd Certification, rozwinął nowe standardy testów i obecnie ma w ofercie 328 przewodów chainflex do pracy w aplikacjach ruchomych.

33

Bezprzewodowo w automatyce. Moduły ZigBee i terminale GSM w ofercie JM Elektronik

Firma JM Elektronik, dostawca komponentów elektronicznych i urządzeń stosowanych w automatyce, ma w swojej ofercie ciekawy wybór podzespołów, które mogą posłużyć do realizacji komunikacji bezprzewodowej w systemach automatyki przemysłowej.

34

Szeroki wybór przewodów do przesyłu danych i sygnałów

W szeroko rozumianej automatyce stosuje się wiele różnych nośników danych i sygnałów. Firma igus ma w ofercie niemal wszystkie typy przewodów do stosowania w automatyce.

Aplikacje

35

Modernizacja automatyki kotła w Ciepłowni Kawęczyn

Białostocka firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS) świadczy kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i elektryki. Jedną z ostatnich zrealizowanych inwestycji była modernizacja systemu automatyki i palników rozpałkowych dla kotła WP200 K03 w Ciepłowni Kawęczyn.

38

Wdrożenie robota ABB IRB 800 w firmie WISS

Automatyzacja produkcji jest bardzo istotna w branży motoryzacyjnej. Jednak w przypadku firm takich jak WISS, które tworzą maszyny na zamówienie, to również niezwykle trudne zadanie. Dzięki pomocy specjalistów z ABB udało się przygotować odpowiedniego robota, spawającego bardzo duże oraz różnorodne elementy metalowe i obsługującego trzy stanowiska jednocześnie.

Rozmowa PAR

40

Inwestowanie w automatykę przemysłową to sposób na trudne czasy

Rozmowa z Markiem Tabaką, dyrektorem ds. kluczowych inwestycji w firmie Eaton Electric.

Automatyka

44

Programowalny i zintegrowany sterownik ruchu MCO305 do napędów Danfoss VLT AutomationDrive

MCO305 jest zintegrowanym, programowalnym sterownikiem ruchu, dedykowanym do przetwornic częstotliwości serii VLTAutomationDrive FC300. Rozszerza funkcje i zwiększa elastyczność tych napędów w stosunku do standardowej, i tak już bogatej, konfiguracji.

47

Kurtyny bezpieczeństwa Panasonic SF4B

Świadomość pracowników, zespołów wsparcia technicznego oraz kadr zarządzających nowoczesnych zakładów i firm produkcyjnych, związana z bezpiecznym środowiskiem pracy, jest systematycznie zwiększana dzięki szkoleniom z zakresu BHP i wdrażaniu nowych rozwiązań, podnoszących stopień bezpieczeństwa. Rośnie też nacisk na producentów elementów automatyki, a wszystkie maszyny przemysłowe muszą spełniać wymogi norm i przepisów bezpieczeństwa.

50

Han GND: uziemienie za pomocą złącza

Standardowo stosowane rozwiązania uziemiające maszyny i konstrukcje metalowe są realizowane za pomocą połączeń montowanych na stałe, których wykonanie jest czasochłonne. Firma HARTING zaprojektowała rozwiązanie Han GND (Ground), które pozwala dokonywać tego typu połączenia szybciej i w łatwy sposób. Idealnie nadaje się ono do stosowania w maszynach lub konstrukcjach przenośnych.

52

Innowacyjne komponenty bezpieczeństwa. Nowe produkty w ofercie SCHMERSAL

Rynek komponentów bezpieczeństwa nieustannie się zmienia. Postęp technologiczny i rosnąca konkurencja wymuszają na producentach projektowanie nowych, innowacyjnych urządzeń, często wykorzystujących nowatorskie technologie. Wszystkie nowe produkty powinny jednak być zgodne z wymogami norm bezpieczeństwa, co czasem utrudnia stosowanie niektórych nowinek technologicznych.

54

Wyłączniki i czujniki .steute Extreme do pracy w ekstremalnych warunkach

Inżynierowie-projektanci często mają duży problem ze znalezieniem niezawodnych wyłączników czy czujników, przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach. Aby wyjść im naprzeciw, firma .steute stworzyła nowy dział – Extreme – oferujący aparaturę łączeniową, opracowywaną z myślą o trudnych aplikacjach.

56

Modułowy system Jumo mTRON T do pomiaru, regulacji i automatyzacji

JUMO mTRON T, jako zintegrowany PLC, może służyć do realizacji uniwersalnych zadań automatyzacji, także zdecentralizowanych, w tym np. do pomiarów regulacji i rejestracji. System ma modułową budowę i jest wyposażony w magistralę systemową Ethernet.

58

Standard IEC 61850 w energetyce. Implementacja dla systemów wbudowanych

Szybkie dostosowanie produktów do zgodności ze standardem IEC61850 jest dziś priorytetem dla większości firm z branży energetycznej. Jednym ze sposobów może być skorzystanie z gotowego oprogramowania, implementującego stos IEC 61850 na dowolnym urządzeniu.

60

Panele operatorskie QuickPanel+. ASTOR wprowadza nowe panele GE Intelligent Platforms

GE Intelligent Platforms, jeden z wiodących producentów automatyki na świecie, rozszerzył ofertę o nową linię paneli operatorskich QuickPanel+, która zastąpi dobrze znaną i popularną serię QuickPanel CE. Pierwszy model o przekątnej 7” jest już w ofercie, a producent deklaruje, że pozostałe będą dostępne do końca 2014 r.

Robotyka

62

Chwytak PGN-plus firmy SCHUNK z prowadnicami wielozębnymi

Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji. Chwytaki SCHUNK od 30 lat ustanawiają standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji, a firma podejmuje najbardziej skomplikowane wyzwania i, poszukując nowych rozwiązań, kreuje przyszłość systemów chwytakowych.

Pomiary

64

System MEASURpoint do ultradokładnych pomiarów

MEASURpoint to system firmy Data Translation, przeznaczony do ultradokładnych pomiarów termopar, czujników RTD i napięcia. Może obsługiwać od czterech do 48 kanałów, a do komunikacji z komputerem PC wykorzystywany jest interfejs Ethernet lub USB.

66

Pomiar gęstości gazu SF6

Sześciofluorek siarki (SF6) jest używany w rozdzielnicach i wyłącznikach średniego i wysokiego napięcia jako gaz izolacyjny, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużym napięciem przebicia oraz właściwościami gaszącymi łuk elektryczny. Parametry izolacyjne zależą głównie od gęstości tego gazu w przyrządach. Dlatego też każda rozdzielnica zawierająca ten gaz powinna być wyposażona w czujnik pomiaru gęstości SF6.

67

Profilowanie temperatury w obróbce cieplnej

Systemy profilowania temperatury marki Phoenix, oferowane przez firmę Guenther Polska, są przeznaczone do procesów przemysłowej obróbki cieplnej, takich jak: obróbka cieplna aluminium i stali, procesy podgrzewania stali, odprężanie i kształtowanie szkła, wypalanie ceramiki czy utwardzanie farb proszkowych lub tradycyjnych.

Rynek i technologie

68

Urządzenia do monitorowania procesów przemysłowych. Przegląd rynku aparatury tablicowej

Oglądając fotografie z zakładów przemysłowych, można dostrzec dwa dominujące motywy: roboty przemysłowe, taśmociągi i inne maszyny wykonawcze oraz tablice synoptyczne i pulpity sterownicze. Te drugie, dawniej złożone z dużych, kolorowych przycisków, przełączników i lampek oraz wskaźników analogowych, obecnie często są zastępowane rozwiązaniami cyfrowymi. Jednak na rynku wciąż pojawiają się nowe modele wskaźników, liczników, rejestratorów i regulatorów tablicowych, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

74

Urządzenia pomiarowe WObit z wyświetlaczem danych

Pomiar długości produktów, zliczanie dziennej produkcji, wskazywanie pozycji narzędzia na tokarce lub innej maszynie, to jedne z typowych zadań liczników i wskaźników cyfrowych. W ofercie firmy WObit można znaleźć szeroką gamę produktów, służących do rejestrowania, zliczania oraz wyświetlania danych z urządzeń o sygnale analogowym, cyfrowym oraz tensometrycznym.

Publikacje PAR

96

Indeks firm

98

Prenumerata