Numer 6/2014

Diagnostyka przemysłowa

Wydarzenia

7

Aktualności

12

Automatyka a efektywność energetyczna: relacja z XVIII Konferencji Automatyków RYTRO 2014

Już po raz osiemnasty do Rytra w Beskidzie Sądeckim zjechali przedstawiciele zakładów przemysłowych, biur projektowych, instytutów naukowo-badawczych, a także przedstawiciele nauki, aby uczestniczyć w Konferencji Automatyków RYTRO 2014. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków”. 

14

Przemysł w parze z nauką – relacja z targów HANNOVER MESSE

Targi Hannover Messe, które odbyły się w dniach 7-11 kwietnia 2014 r., były świętem nie tylko branży przemysłowej, ale i instytucji naukowych, które mają tu coraz większą reprezentację. Wszechobecnym tematem był w tym roku przemysł 4.0.  

Nowości

18

Nowe produkty

69

Aicure UJ30/35 – utwardzarki ultrafioletowe Panasonic

Skuteczność utwardzania za pomocą naświetlania ultrafioletowego takich materiałów jak tusze, farby, kleje, czy inne tworzywa, zauważono już dawno temu. Standardowo używano lamp ultrafioletowych, ale wraz z rozwojem przemysłu w procesach produkcyjnych coraz bardziej zaczęły nabierać znaczenia szybkość działania, oszczędność energii i precyzja.

Temat numeru Diagnostyka przemysłowa

22

Zdążyć przed awarią

Termin „diagnostyka” kojarzy się z medycyną – nauką zajmującą się m.in. rozpoznawaniem chorób na podstawie ich objawów. Nie inaczej jest w diagnostyce technicznej, która obejmuje rozpoznanie uszkodzeń i sytuacji alarmowych oraz ma na celu szybką lokalizację i wyeliminowanie usterek w celu zapobieżenia poważnym awariom i przestojom.

28

Diagnostyka sieci przemysłowych w wykonaniu eksperckim

Rozwój technologii informacyjnych (IT) przyczynił się do zmiany hierarchii, struktury i przepływu danych, zarówno w zakresie rozwiązań biurowych, jak również we wszystkich sektorach automatyki przemysłowej – od aplikacji procesowych i przemysłu produkcyjnego po rozwiązania logistyczne i automatykę budynków. W artykule przedstawiono funkcjonalną diagnostykę sieci PROFIBUS w kontekście potrzeb aplikacji, oczekiwań użytkowników i sprawdzonych rozwiązań.

Aplikacje

36

EATON i SIMLOGIC. zmodernizowały hamownię silników

W zakładach Volkswagen Motor Polska, producenta silników spalinowych dla aut osobowych, firmy Eaton i SIMLOGIC. przeprowadziły modernizację hamowni. Inwestycja związana z dostawą techniki napędowej ze zwrotem energii zakończyła się sukcesem i pozwoliła wyeliminować dotychczasowe problemy.

38

Robot UR5 wspomaga obróbkę aluminium

W czeskim zakładzie produkcyjnym Multi-Wing CZ robot UR5 pracuje ramię w ramię z ludźmi. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów oraz usprawnienie produkcji. Ze względu na swoją wszechstronność i łatwość użytkowania maszyna spełnia wymogi nowoczesnego i wydajnego miejsca pracy.

Rozmowa PAR

40

Naszą przewagę budują kompetencje, marki i logistyka

Rozmowa z Rafałem Tutaj, szefem Działu Automatyki w firmie Elmark Automatyka.

Automatyka

44

Synergia technologiczna koniecznością ekonomiczną – efektywne i niezawodne rozwiązania firmy SCHUNK

Złożoność procesów produkcyjnych, będąca konsekwencją wysokich oczekiwań klientów względem wytwarzanych produktów, oraz względy ekonomiczne są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji.

47

Silniki liniowe serii LMF firmy HIWIN

HIWIN GmbH, córka firmy HIWIN Technologies Corporation, rozwija, produkuje i sprzedaje od 1993 r. elementy z zakresu techniki liniowej. Oferta urządzeń jest wyjątkowo bogata.

48

Analiza danych w programie MATLAB

W pracy inżynierów, przed którymi stawiane są nowe wyzwania projektowe, mimo wielu oczywistych różnic wynikających ze specyfiki wyzwań, można znaleźć pewne ramy, wyznaczające schemat działania wielu z nich. Drogę do rozwiązania większości problemów, niezależnie od dziedziny nauki, której one dotyczą, można podzielić na kilka etapów.

52

Automatyka procesowa – elastyczne rozwiązania WAGO

Od lat WAGO-I/O-SYSTEM 750 znajduje zastosowanie w przemyśle procesowym – wszędzie tam, gdzie wymagane są niewielkie wymiary, elastyczność i stuprocentowe bezpieczeństwo inwestycji.

54

Switche ethernetowe HARTING Ha-VIS eCon

Wysoka jakość i trwałość to cechy charakterystyczne produktów marki HARTING. Najnowsze switche niezarządzalne z linii produktowych eCon 2000 oraz eCon 3000 to również urządzenia o wysokiej jakości i wydajności, które są w stanie sprostać szerokiemu zakresowi aplikacji przemysłowych.

55

Przemysłowe switche w technologii Green Ethernet

Wielkość zużytej energii w sieciach domowych lub korporacyjnych jest często pomijana. W przypadku dużych projektów zastosowanie rozwiązań energooszczędnych może jednak przynieść znaczną redukcję kosztów związanych z eksploatacją, a co za tym idzie, skrócić czas amortyzacji i zwiększyć opłacalność.

Pomiary

56

Kontrolery temperatury w ofercie WObit

Kontrola i sterowanie procesami produkcyjnymi wymagają kompleksowych i efektywnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy chodzi o obróbkę termiczną materiałów, czy ich kształtowanie, precyzyjne i wydajne działanie nie byłoby możliwe bez skutecznej kontroli temperatury. WObit proponuje kilka serii kontrolerów temperatury firmy Autonics, odpowiednich do różnych aplikacji.

Rynek i technologie

57

Multimetry do różnych zastosowań – przegląd rynku

Najważniejszymi odbiorcami przenośnych urządzeń pomiarowych są firmy z branży energetycznej, budowlanej oraz logistycznej. Wśród stosowanej przez nie zróżnicowanej aparatury pomiarowo-kontrolnej są m.in. multimetry wielkości elektrycznych. Zapotrzebowanie na przyrządy o coraz większych możliwościach pomiarowych, potrzebne do realizacji zadań w różnych gałęziach przemysłu powoduje, że cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Polecane książki

68

Robotyka urologiczna

Forum Młodych

70

Młodzi jeszcze bardziej innowacyjni

Ogólnopolski Konkurs Prac Doktorskich i Dyplomowych „Młodzi Innowacyjni”, zorganizowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP już po raz szósty, jest doskonale rozpoznawaną marką. Z roku na rok rośnie liczba ośrodków akademickich, których absolwenci zgłaszają swoje prace do konkursu.  

Publikacje PAR

92

Indeks firm

94

Prenumerata