Zakład produkcyjny Danfoss w Grodzisku Mazowieckim specjalizuje się w produkcji kabli i mat grzewczych oraz komponentów do automatycznej kontroli, wykorzystywanych m.in. w układach chłodniczych i zabezpieczających. Grodziski „kampus” jest najmocniejszym, obok lokalizacji w Danii, punktem na mapie europejskich działań grupy Danfoss, a poczynione ostatnio inwestycje zwiększyły jego potencjał produkcyjny.
Number 12/2014
Temat numeru: PLC i HMI – razem czy osobno?
Wydarzenia
Aktualności
Efektywna automatyzacja i utrzymanie ruchu – z wizytą w fabryce Danfoss
Aktualności (cd.)
SUR w teorii i praktyce – VIII Forum Służb Utrzymania Ruchu
Już po raz ósmy odbyło się Forum Służb Utrzymania Ruchu organizowane przez firmę MOVIDA Conferences. Wyjątkową atrakcją tegorocznego spotkania, efektywnie łączącego zagadnienia teoretyczne z praktycznymi przykładami, była możliwość zwiedzenia zakładów produkcyjnych Danfoss i SM Mlekovita.
TAROPAK 2014 – biznes w najlepszym wydaniu
Poznań na cztery dni stał się międzynarodową stolicą branży opakowaniowej i logistycznej. Odbywające się cyklicznie co dwa lata targi Taropak gościły specjalistów i przedstawicieli z największych firm polskich i zagranicznych.
Aktualności (cd.)
Nowości
Nowe produkty
Nowości w asortymencie firmy PREMA
Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema z siedzibą w Kielcach jest największym krajowym producentem pneumatyki siłowej i sterującej. Oferuje swoim kontrahentom szeroki zakres usług, związanych z projektowaniem oraz wykonaniem urządzeń i układów pneumatycznych, hydraulicznych, a także procesów automatyzacji produkcji.
Temat numeru PLC i HMI – razem czy osobno?
Wizualizacja i sterowanie w duecie lub indywidualnie
W odniesieniu do wielu systemów automatyki przemysłowej mówi się często o warstwie sterowania i warstwie wizualizacji, dokonując myślowo ich połączenia, z uwagi na konieczność ich jednoczesnego występowania we współczesnych aplikacjach. Jednak w większości przypadków rozwiązania sprzętowe i programowe to osobne systemy sterowania i wizualizacji.
Komputery przemysłowe XP500 firmy EATON
Uzupełniając bogatą ofertę paneli operatorskich HMI serii XV, firma Eaton wprowadziła do oferty nowoczesne, wydajne komputery przemysłowe serii XP500 z szerokoekranową matrycą wielkości 10,1”, 15,6” oraz 21,5”. Ciekawy wygląd, wielopunktowa, pojemnościowa matryca dotykowa i chłodzenie niewymagające stosowania wentylatora czynią nowe jednostki wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla różnych gałęzi przemysłu.
Komputery przemysłowe Astraada HMI Panel PC
Astraada HMI Panel PC to zintegrowane urządzenia, w skład których wchodzą ekran dotykowy oraz komputer PC z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Astraada HMI są przeznaczone do użytku w trudnych warunkach środowiskowych, tj. w wysokiej temperaturze, zapyleniu i wilgotności, zapewniając zainstalowanym aplikacjom stabilną i niezawodną pracę.
Rozwój technologii komputerów przemysłowych SIMATIC
W dzisiejszych czasach nowoczesne procesy produkcyjne bazują na wzajemnej interakcji wielu komponentów. Jednocześnie ilość przetwarzanych danych rośnie w zastraszającym tempie. Ma to szczególne znaczenie na drodze do przemysłu 4.0. Już dzisiaj potężne komputery przemysłowe oferują otwartą platformę, pozwalającą na łączenie różnych systemów automatyki, z wydajnością zapewniającą bezpieczne przechowywanie gromadzonych danych.
Sposoby na dodatkowe porty szeregowe w komputerach
W przemyśle standardy szeregowe powoli ustępują pola Ethernetowi, jednak proces ten postępuje nie tak szybko, jak spodziewali się tego producenci sterowników PLC, korzystających z protokołów ethernetowych. Jednocześnie coraz trudniej jest znaleźć komputery PC, wyposażone w porty COM, mimo licznych aplikacji, w których są one wykorzystywane. Firma MOXA oferuje całą gamę sprzętu komunikacyjnego, ułatwiającego podłączenie RS-232/422/485 do maszyn obliczeniowych.
PRO-FACE LT4000M – zintegrowane rozwiązanie HMI + PLC
Badania rynku automatyki wskazują na ciągły rozwój zintegrowanych rozwiązań HMI+PLC. Firma Pro-face, japoński producent automatyki, od wielu lat jest czołowym dostawcą systemów tego typu. Najnowszy produkt z jej oferty, seria LT4000M, wprowadza sporo udogodnień. Modułowa budowa, czytelne matryce oraz szerokie możliwości przyczyniają się do ciągłego wzrostu sprzedaży tej serii urządzeń.
Panel HMI ułatwia dostęp do PLC
Postęp i niczym nieograniczone możliwości w eksperymentowaniu pozwalają na łączenie rozwiązań wcześniej istniejących osobno. Mało kto już pamięta telefon komórkowy w wersji bez wbudowanego aparatu fotograficznego, a może nawet bez stałego połączenia z Internetem. Ten sam mechanizm działa w branży automatyki. Funkcje wielu urządzeń próbuje się łączyć w jednej obudowie.
Wielka moc w niewielkiej obudowie – sterownik i komputer w jednym
Nowy komputer Automation PC 2100 firmy B&R łączy platformę PC z bardzo wymagającymi aplikacjami czasu rzeczywistego. Dzięki potężnemu procesorowi Intel Atom i technologii przetwarzania wielordzeniowego może wykonywać zadania systemu operacyjnego Windows i środowiska Automation Runtime.
Ergonomia i bezpieczeństwo – dwie koncepcje doboru komputerów panelowych
Ergonomiczne miejsce pracy operatora maszyny lub linii produkcyjnej, wyposażonej w interfejs człowiek–maszyna, jakim jest komputer panelowy, powinno charakteryzować się m.in. łatwością dostępu i obsługi tego interfejsu. Z tego względu konstrukcja komputera powinna zapewnić elastyczny sposób montażu, np. na ruchomym ramieniu, umożliwiający dostosowanie jego położenia do własnych upodobań i potrzeb operatora.
Aplikacje
Elastyczna produkcja oraz proste okablowanie dzięki RFID oraz IO-Link
Systemy RFID są niezbędnym elementem elastycznych linii produkcyjnych, na których wytwarzane jest wiele różnych odmian danego produktu. W takich sytuacjach konieczne jest przetwarzanie wielu różnorodnych sygnałów z czujników oraz elementów wykonawczych, np. związanych ze sterowaniem pneumatyką. Pracownicy firmy Nidec, dostawcy z branży motoryzacyjnej, zastosowali przy budowie nowej linii do produkcji wirników najnowszą generację kontrolerów RFID BIS V oraz rozproszony system I/O, bazujący na interfejsie IO-Link.
System monitoringu parametrów technologicznych dla przepompowni i wodociągów lokalnych w Łodzi
Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i w branży elektrycznej, począwszy od projektu, przez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty firmy Automatyka Pomiary Sterowanie (APS) z Białegostoku. Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. APS jest zaliczana do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw tej branży na terenie Polski.
Rozmowa PAR
Większa integracja systemów automatyki i MES jest nieunikniona
Rozmowa z Marianem Konskiem, prezesem firmy Askom.
Automatyka
Routery i modemy ROBUSTEL
Współcześnie w przemyśle i automatyce na znaczeniu zyskują rozwiązania transmisji bezprzewodowej GSM. Użytkownicy doceniają brak ograniczeń przewodami oraz możliwość łączenia ze sobą różnych urządzeń – IoT czy M2M – w każdym terenie i lokalizacji. Również niezawodność dostępnych rozwiązań sprzyja rosnącemu wykorzystaniu infrastruktury operatorów sieci GSM.
Niezawodność produkcji w przemyśle spożywczym – produkty Festo z serii Clean Design
Ochrona klienta i reputacji marki producenta to dwa kluczowe elementy higienicznej i sprawnej automatyzacji w branży spożywczej. Głównym celem takiego działania jest uzyskanie wysokiej produktywności i najwyższej jakości produktów.
Serwonapędy ADSA-M – trzyosiowy serwonapęd z funkcjami sterownika ruchu
Nowa seria serwonapędów Delta Electronics ADSA-M jest odpowiedzią producenta na pozytywnie przyjętą serię napędów ASDA-A2. Seria M to połączenie trzech serwonapędów w jednej obudowie, które tworzy wręcz idealną bazę do zabudowania funkcji sterownika ruchu wewnątrz serwonapędu.
Kompaktowe napędy serii AC10 PARKER
Firma Parker, światowy lider w dziedzinie technologii sterowania i napędu, wprowadziła nowe modele jednych z najmniejszych na rynku falowników serii AC10. Obecnie dostępne są modele ze stopniem ochrony IP66 oraz z rozszerzonym zakresem mocy, do 22 kW, z nowymi możliwościami i funkcjami.
Modułowe napędy AC30 – elastyczność, prostota obsługi, niezawodność, konkurencyjna cena i Ethernet w standardzie
PIAP-OBRUSN jest wieloletnim dystrybutorem produktów firmy Parker oraz autoryzowanym projektantem urządzeń zbudowanych w oparciu o napędy tego producenta. W odpowiedzi na szybki rozwój technologii napędów w ofercie firmy PIAP-OBRUSN pojawiła się nowa seria produktów AC30. Wśród wielu jej zalet na wyróżnienie zasługuje redukcja kosztów energii, która jest możliwa dzięki ciągłemu dopasowywaniu prędkości na wyjściu napędu do aktualnych wymagań procesu.
Robotyka
EGP firmy SCHUNK – najmniejszy chwytak elektryczny na rynku
Mechatronika to dziedzina, w której SCHUNK jest wiodącym producentem, oferującym szeroką gamę produktów. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia w pneumatyce z pionierskimi sukcesami w mechatronice firma SCHUNK oferuje skuteczne, wydajne i niezawodne rozwiązania do niemal każdego zadania.
Rynek i technologie Zintegrowane rozwiązania do sterowania i wizualizacji
Wizualizacja i nadzorowanie procesów
Pierwowzorem systemów SCADA były stosowane jeszcze w latach 60. tradycyjne sposoby prezentacji przebiegu procesu przemysłowego. Można do nich zaliczyć osprzęt elektryczny, taki jak lampki sygnalizacyjne, przyrządy wskaźnikowe, przyciski, zadajniki, tablice i schematy synoptyczne, a także rejestratory, sygnalizatory, mierniki oraz tradycyjne pulpity sterownicze.
Automation Platform.NEXT – otwarta platforma oprogramowania przemysłowego w najnowszych technologiach
Firma PROGEA, znana z nowoczesnego oprogramowania HMI/SCADA Movicon, które znalazło się w ponad 80 tys. aplikacji w różnych branżach przemysłu, wprowadza na rynek Automation Platform.NExT – otwartą platformę oprogramowania przemysłowego, opartą na najnowszych standardach i technologiach: .NET, C#, WPF/XAML, OPC UA, SQL Server, HTML5 i Cloud.
ASIX – inspirujący system SCADA – adaptacyjne sterowanie naśnieżaniem stoku
System ASIX jest uniwersalnym oprogramowaniem klasy SCADA, służącym do projektowania i realizacji systemów wizualizacji i sterowania. Jest to jeden z najczęściej stosowanych systemów SCADA w polskich przedsiębiorstwach. Historia jego rozwoju sięga już 20 lat, a liczba sprzedanych licencji liczona jest w tysiącach.
Sieci bezprzewodowe w przemyśle
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści niż tylko pozbycie się kabli. Bezprzewodowa łączność umożliwia niezawodną transmisję danych w połączeniu z szybką instalacją. Zastosowanie technologii bezprzewodowej pozwala na swobodę projektowania systemów automatyki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wdrożenia.
Bezpieczny, zdalny dostęp serwisowy do instalacji automatyki
Ubiquity to rozwiązanie sprzętowo-programowe firmy ASEM, które oferuje zaawansowane funkcje bezpiecznego, zdalnego dostępu do instalacji, przygotowane na platformy Windows. Ubiquity umożliwia zdalny serwis i rekonfigurację pracy systemów automatyki, jednocześnie redukując koszty związane z serwisem i eksploatacją.
Rejestracja i wizualizacja pomiarów
W naszym codziennym otoczeniu można zaobserwować bardzo silny trend do komunikowania się za pomocą przekazów graficznych. Wynika to z tego, że ludzki umysł znacznie szybciej przetwarza obrazy niż informacje składające się ze złożonego ciągu znaków. Ta tendencja nie omija przemysłu, tym bardziej, że chcemy produkować szybciej, więcej i mamy coraz mniej czasu na podejmowanie decyzji.