II Mistrzostwa Programistów LabVIEW
Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów LabVIEW za nami! 27 kwietnia br. poznaliśmy Studenckiego Mistrza Polski oraz Najszybszego Programistę LabVIEW. Impreza została przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe LabVIEW Fan Group, działające przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej.
Celem tej imprezy było zintegrowanie miłośników graficznego środowiska programowania, jak również stworzenie studentom przyjaznych warunków do zapoznania się z firmami, stosującymi LabVIEW w codziennej pracy. Mistrzostwa objął patronatem honorowym prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Formuła
Impreza była otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy, nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem, zmienili formułę zmagań finałowych, rozdzielając potyczki studentów oraz osób programujących w LabVIEW profesjonalnie. Modyfikacja ta miała na celu zachęcenie żaków do rywalizacji między sobą, a profesjonalistom dała możliwość zaprezentowania własnych umiejętności.
Każdy student musiał zarejestrować się na oficjalnej stronie www.mistrzostwa-labview.pl, a następnie przejść wstępny etap on-line. Zawodowcy natomiast zostali zaproszeni przez organizatorów do zmagań we Wrocławiu.
Etap on-line
Eliminacje rozpoczęły się 5 kwietnia 2013 r. o godzinie 1900. Wówczas zostały udostępnione zadania i wszyscy zawodnicy mieli godzinę na rozwiązanie w domowym zaciszu pięciu zadań, które następnie przesłali organizatorom do sprawdzenia. 24 najlepszych zawodników zaproszono do Wrocławia. Nad przebiegiem tego i kolejnych etapów czuwało jury, wyłonione spośród członków koła naukowego LabVIEW Fan Group.
Cel: Wrocław
Podczas finału, który odbył się 27 kwietnia 2013 r. w budynku E1 Politechniki Wrocławskiej, programiści z całego kraju walczyli o miano najlepszego. Tego dnia na zawodników, jak i na towarzyszących im widzów, czekało wiele atrakcji. Podczas konferencji, oprócz merytorycznych wykładów i prezentacji projektów kół naukowych, przeprowadzono losowanie niespodzianek oraz quiz z nagrodami. Do wygrania były m.in. układy USB 6008, MyDAQ oraz nagrody upominki. Wystarczyło odpowiedzieć na proste pytanie testowe, a bardziej odważni mogli zasiąść na scenie i napisać krótki program, podczas gdy ich praca była obserwowana przez widownię. Zainteresowani mogli również przystąpić do darmowego egzaminu CLAD, zorganizowanego przez National Instruments pod koniec imprezy. Wszyscy uczestnicy konferencji dostali też licencję studencką na oprogramowanie LabVIEW 2012. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja naszych kolegów ze Studenckiego Koła Naukowego ENCODER (Politechnika Śląska). Przedstawili oni robota, którego układ sterowania został zrealizowany na bazie układu FPGA, zaprogramowanego w środowisku LabVIEW.
Przed Aulą były rozstawione stoiska firm, które na co dzień stosują narzędzia z rodziny LabVIEW. Tutaj studenci mogli uzyskać informacje o możliwości stażu lub pracy oraz lepiej poznać same firmy i zakres ich działania.
Olimpiada Studencka
Studenci zmierzyli się z dwiema trudnościami. Pierwszym zadaniem było rozwiązanie w czasie 20 minut 20 zadań testowych typu CLAD, w których za każdą prawidłową odpowiedź był przyznawany 1 pkt. Drugim zadaniem było napisanie programu według przygotowanej specyfikacji. Uczestnicy tworzyli aplikację, która obrazowała działanie automatu do napojów. Ta część nawiązuje do egzaminu CLD i była sprawdzana zgodnie z jego wytycznymi. Liczyła się nie tylko funkcjonalność kodu, ale też styl i stworzona dokumentacja.
Kryterium, według którego przyznawano miejsca, była suma punktów zdobytych w obu częściach. W jury zasiadali instruktorzy programu NI LabVIEW Academy, który jest prowadzony na uczelniach wyższych w całym kraju, a także najlepsi programiści z grona LabVIEW Fan Group. Wśród studentów wyróżniono: Piotra Demskiego (Politechnika Śląska), Mateusza Mikulskiego (Politechnika Śląska) oraz Sebastiana Staszyńskiego (Politechnika Wrocławska). Dwóch najlepszych stanęło od razu do walki z profesjonalistami, by zgarnąć całą pulę nagród.
Najszybszy programista
Najbardziej oczekiwanym momentem dnia był pojedynek o tytuł najszybszego programisty. Siedmiu zawodników po rozlosowaniu miejsc miało do rozwiązania trzy zadania, każde w czasie krótszym niż pięć minut. Na podstawie sumy najlepszych czasów wyłoniono trójkę programistów, którzy rozwiązywali dodatkowe zadanie – w ten sposób wyłoniono zwycięzców. Presja była ogromna, co skutkowało niespodziewanymi błędami. Adrenaliny mogła dostarczać zawodnikom również widownia, której czujne oczy śledziły wszystkie ich ruchy i nie przeoczyły żadnego potknięcia. Niespodziankę sprawili obydwaj laureaci Olimpiady Studenckiej: Piotr Demski i Mateusz Mikulski, którzy zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce, także wśród profesjonalistów. Trzecie miejsce zdobył pracownik firmy Becker Avionics, Tomasz Marzec. Tym razem okazało się, że młodzieńczy spryt i jasność umysłu wygrały z rutynowym obyciem. Tak trzymać! Jedną z nagród dla Najszybszego Programisty jest wyjazd do USA na konferencję NI Week, podczas której będzie on reprezentował Polskę w pojedynku z najszybszym programistą świata w LabVIEW – Darrenem Natingerem.
Następne edycje
Nikt nie spodziewał się takiej liczby zainteresowanych osób. Kolejny sukces! Mamy nadzieję, że wszyscy miłośnicy programowania w LabVIEW zarezerwują sobie miejsce w kalendarzu i będą mogli spotykać się co roku. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy podobnie, jak w tegorocznej edycji, organizatorzy spotkają pomocnych ludzi. Studenci z LabVIEW Fan Group dziękują wszystkim firmom za wspaniałą współpracę, a członkom jury za ogrom pracy i energii włożonej w ocenianie prac i czuwanie nad przebiegiem zmagań. Podziękowania należą się również całej grupie osób, która dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć tak wspaniałą imprezę, jak tegoroczna. Do zobaczenia za rok!
Radosław Malec
Studenckie Koło Naukowe
LabVIEW Fan Group
Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
Politechnika Wrocławska
www.lvfg.pwr.wroc.pl